TEDARİK DERGİSİ

FUAR

Zow İstanbulda Trend_Works Rüzgarı Esmeye Başladı

Mart 20
08:37 2015

20 yıldan bu yana, mobilya dünyasının önemli merkezlerinde gerçekleştirilen Uluslararası Mobilya Endüstrisi, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı ZOW, Almanya'da dünyaca ünlü ‘trend kahini’ Trendsetter Lidewij Edelkoort tarafından hazırlanan trend_works konseptini Türkiye’ye taşıdı. Trendsetter Adnan Serbest küratörlüğünde,  19 Mart’ta Türkiye’de ilk kez sergilenmeye başlayan trend_works konsepti, katma değerli ürün üretilmesi konusunda mobilya trendlerine yön veriyor. 

Her sene farklı bir konseptle ziyaretçilerine geleceğe yönelik vizyonları aktarmayı amaçlayan ZOW İstanbul, mobilya trendlerinin sergilendiği trend_works alanını ilk defa Türkiye’ye taşıdı. 19-22 Mart tarihleri arasın ZOW İstanbul’daki trend_works alanının küratörlüğü, Türkiye’nin başarılı tasarımcısı ve trendsetter Adnan Serbest tarafından gerçekleşiyor. Dünya mobilya trendlerinin Türk kültürüyle sentezlenerek sergilendiği trend_works alanı, önümüzdeki yılların mobilya trendlerine yön verecek ve Edelkoort ile Serbest’in ortak çalışmaları, geleceğin mobilya modasını belirleyecek. trend_works konsepti, mobilya sektöründe üretimin satışa dönebilmesi açısından trendlerin takibi ve uygulamasının öneminin farkındalığı üzerinde duruyor. 

Aykut Engin

Clarion Events Ülke Genel Müdürü Aykut Engin

Türkiye mobilya modasına yön veren ZOW İstanbul Fuarı’nın açılışında konuşan Clarion Events Ülke Genel Müdürü Aykut Engin, her yıl mobilya sektörüne katma değerler  sunduklarını belirterek; “Bu yıl fuarımızda, ‘tasarım’ ve ‘inavosyon’ konularının da bir üst başlığı olan “TRENDLER” konusunu işleyerek geleceğe ışık tutacağız. Dünyadaki trendlerin Türkiye’de de zamanında takip edilebilmesi için dünyaca ünlü trensetter ve “trend kahini” Lidewij Edelkoort tarafından yaratılan ZOW trend_works konseptinde, 2016 ve 2017’ye dair mobilya trendlerini Almanya lansmanından hemen sonra, ZOW Türkiye’de sizlerle buluşturuyoruz. ZOW İstanbul olarak Edelkoort’un yarattığı trend_works konseptini, Türkiye ayağında Türkiye’nin en önemli tasarımcısı ve Trendsetterı Adnan Serbest’in katkıları ve değerli yorumları ile Türk mobilya endüstrisine sunuyoruz.” dedi.

Adnan Bostan

İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Bostan

ZOW İstanbul’un açılışında konuşan İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Bostan: “Türk mobilyası ara vermeden geride bıraktığı son 10 yılda büyümeye devam ediyor. Sektör büyüdükçe dünya ile rekabet artıyor. Markalar da, pazarda kendinden söz ettiren lider firma durumuna gelmeye çalışıyor. Son on yılda Türkiye mobilya sektörü, en fazla büyüyen ülke konumuna gelmiştir. Sektörümüz açısından son 5 sene içinde Irak’taki karışıklıklar yüzünden pazardaki daralmalar ihracat payımızı azaltmış gibi dursa da Türk mobilya sektörü, hızla büyümeye  devam etmiştir. Bu başarıdaki en büyük pay ihracatçıya aittir. Bu başarının altında yatan en önemli faktör hiç şüphesiz Türk mobilya endüstrisinin girişimcilik gücü, ruhu ve ülkemizin istikrarıdır. Bizler, ülkemizin her alanda koyduğu hedefleri tutturmak için mobilya sektörü olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu anlamda düzenlediğimiz fuarlar ve ticari geziler ve sektörel alımların kapsamında düzenlenen ziyaretler yurt dışında hedeflenen pazarlara girebilmemiz için olanak sağlamaktadır. Mobilya sektöründe beş yıldır ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi’ kısa adı ile URGE kapsamında çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bunun yanı sıra İhracatçılar Birliği olarak Türkiye mobilyasını önemli pazarlara tanıtmak adına Turquality Projesi kapsamında bir çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda İsviçre ve Çin gibi mobilyanın kalitesine, değerine ve uluslararası platforma taşınacak projeler ile beraber, o ülkelerde tanıtımlarını sürdüreceğiz. Amacımız mobilya ülkesi Türkiye imajını mümkün olduğu kadar çok alanda anlatmak ve yaymaktır. Bu çalışmalarımızın neticesinde 2023 yılında hedeflediğimiz 10 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmayı umut ediyoruz.” dedi. 

zow istanbul

Seri Üretim Malları Bireyselleştirilmeli

ZOW trend_works alanı, tasarım trendlerinin sergilendiği bir platform olmanın ötesinde, seri üretim mobilyalarının da bireyselleştirilmesini ve öznelleştirilmesini öngörüyor. Seri üretim mobilyaların dışına çıkarak, konut ve ofis mobilyalarının kişiselleştirilmesi gerekliliği ile ziyaretçilere sunulacak. 

"Expert Breakfast " Kobiler İçin Önemli bir Çalışma Olacak 

ZOW İstanbul, bu yıl ilk kez başlatacağı "Expert Breakfast" / Uzmanlarla Kahvaltı Konsepti ile sadece bir fuar platformu olmaktan çok, iş platformu olma yönünde çok önemli adımlar atıyor. Günümüzde KOBİ'ler için sorun teşkil eden, lojistik, IT(Bilgi Teknolojileri) , markalaşma v.b.  başlıkları da konuların uzmanlarının katılımıyla gerçekleşecek sabah kahvaltılarında işlenmeye başlayacak. ZOW, KOBİ'lere, ücretsiz olarak expertler tarafından sunduğu programlar ile önemli bir misyonu üstlenecek.  

Zow istanbul

ULUSLARARASI MOBİLYA ENDÜSTRİSİ, İÇ TASARIM AKSESUAR VE EKİPMANLARI FUARI ZOW HAKKINDA

20 yıl önce ilk kez Almanya’da ilk kez kapılarını açan Uluslararası Mobilya Endüstrisi, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı ZOW, bugüne kadar Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Türkiye, Çin ve Rusya gibi mobilya sektörüne yön veren ülkelerde gerçekleşti. Hala Türkiye, Almanya ve Rusya’da mobilya sektörüne hizmet vermeye devam ediyor. 

zow fuarı

2008 yılından bu yana gerçekleştirilen ZOW İstanbul,  her yıl ortalama 87 ülkeden sektör profesyonelini ağırlıyor. Son iki yıldır iç mimarinin, yapı ve mobilya sektörlerinin entegrasyonunun önemini vurgulayan ZOW, her iki sektöre de hizmet sağlayan mimar ve içmimarların da buluştuğu önde gelen platformlardan biri. Temasını, mobilya tasarım trendleri ve iç mimariye göre belirleyerek; mimar, içmimar ve tasarımcılardan da ilgi gören ZOW,  ziyaretçilerin ve katılımcıların trendleri yakından öğrenmelerini sağlıyor.

Benzer Konular

Yorumlar